Je vám chladno, i když vytápění jede na maximum? Slyšíte vítr, přestože máte okna zavřená? Co když to není jen počasím. Vaše stará okna možná potřebují okamžitou pomoc, kterou je oprava oken. Bydlíte v Praze, Středočeském kraji, Pardubicích nebo v Ostravě? Tak to jste na správném místě a můžete si rovnou sjednat nezávaznou konzultaci.

Nepodceňujte význam správně fungujících oken pro váš teplotní komfort. Mají klíčový vliv i na energetickou účinnost a dokonce i vaše zdraví. Proto je důležité vědět, kdy je nasnadě oprava oken nebo dokonce jejich výměnu.

V tomto článku vám přinášíme tipy, podle kterých poznáte, jak na tom vaše okna jsou. Uvidíte, že některé z problémů můžete dokonce odhalit i sami. Připravte se tedy na malou investigativní procházku po svém domově.

Oprava oken Praha, Středočeský kraj, Pardubice a Ostrava
Oprava oken Praha, Středočeský kraj, Pardubice a Ostrava

Oprava oken sníží vysoké náklady na energie

Ceny za energie jsou vysoké, není tedy radno topit „pánu Bohu do oken“. Stačí jedno nedovírající okno, zpuchřelé těsnění a teplo uniká z bytu ven. Váš termostat je sice nastavený stále stejně, ale radiátor musí topit intenzivněji. Účet za energie tak stoupá, aniž byste v bytě navyšovali teplotu a toto je už varovný signál, kdy je oprava oken na pořadu dne.

Komplikace s otevíráním a zavíráním: varovný signál číslo jedna

Manipuluje se vám s okenním křídlem lehce? Jde snadno otevřít i zavřít? Zvláště na dřevěná okna působí časté změny vlhkosti a teploty. Nedivte se tedy, že potřebují pravidelnou údržbu i nová okna. Problémy se mohou týkat nejen rámu a jeho deformace, ale také samotné funkčnosti kování.

Oprava oken se netýká jen skel, ale i kování je důležitým prvkem okna a jeho poškození často vede k obtížnému otevírání a zavírání. Pokud si všimnete kteréhokoli z varovných signálů, měli byste reagovat co nejdříve a zajistit si odborníka na opravu oken.

Ignorování těchto problémů může vést k vážnějším škodám a nákladným opravám v budoucnosti. Okna by měla být vždy snadno ovladatelná a plynulá. Pokud tomu tak není, obraťte se na odborníky.

Osvědčené strategie pro řešení problematiky těsnosti oken

Prvním úkolem je kontrola těsnění. Časem těsnění ztratí svou pružnost nebo se dokonce utrhne, což vede k zásadním netěsnostem. Proto pravidelně těsnění kontrolujte na všech oknech a dveřích. V případě poškození doporučujeme vyměnit těsnění úplně. Kvalitní těsnění je klíčem ke snížení energetických ztrát domácnosti.

Druhý úkol: zkontrolujte všechny šrouby, jestli není nějaký uvolněný. Pokud totiž nejsou všechny části okenního rámu pevně spojeny, opět dochází k úniku tepla.

Jestliže však viditelně na oknech žádný defekt nevidíte, požádejte o pomoc odborníky, který zajistí opravu oken. Profesionálové mají zkušenosti s detekcí a řešením nejrůznějších problémů, disponují náhradními díly. Vyhodnotí, jak okna seřídit a opravit, abyste nepřicházeli o teplo a zbytečně vynaložené prostředky za topení.

Průvan jako signál, kdy je oprava oken nutná

Studený průvan kolem oken je jasným signálem, že něco není v pořádku. A to i přesto, že na okně vizuálně nevidíte žádnou vadu. Na vině bude pravděpodobně špatný stav těsnění, ale mohou nastat i potíže s instalací samotného okna.

Materiály, které používají k výrobě oken, mají svou životnost, degradují s časem a mohou se deformovat. To vše pak vede k vytvoření mikroštěrbin, kterými do interiéru proniká studený vzduch. Pokud jde o instalaci, i ta může mít vliv na výskyt průvanu.

Někdy nemusí být okno nebo jednotlivé části správně spojené. V takovém případě může dojít k vytváření mezer a následnému průvanu. Zkuste zkontrolovat:

  • Aktuální stav těsnění a jeho přiléhání
  • Kondici rámu a skla
  • Stabilitu a pevnost upevnění okna

I přes to, že nová okna představují značnou finanční investici, jejich výměna je někdy jediným řešením. Konečná cena za vytápění může být díky úniku tepla několikanásobně vyšší, než cena nových oken s dlouhodobou životností.

Jak rychle zastavit průvan a zvýšit komfort vašeho domova

Dbáte na příjemné prostředí a harmonickou domácí atmosféru. Průvan okolo oken útulný domov ale narušuje.

Jak jej zastavíte? Zde je dva efektivní způsoby:

  • Využití izolačních pásků: Jednoduché a levné řešení. Izolační páska se připevní kolem okenního rámu, aby se zabránilo průniku studeného vzduchu.
  • Instalace těsnících lišt: Těsnící lišty na okenních rámech a ve výklencích pomohou utěsnit nežádoucím průnikům vzduchu. Tento způsob je sice dražší, ale vizuelně rozhodně přijatelnější.

Kondenzace vody mezi skly

Kvalitní a dobře nainstalovaná okna by měla mít dostatečnou izolaci a být dobře utěsněna. Pokud izolace selhává, může vést ke kondenzaci vodních par. Řešení může spočívat v instalaci nových okenních rámů nebo v aplikaci izolačního materiálu do existujících rámových konstrukcí.

Vysoká vlhkost v bytě může také přispět ke kondenzaci vody na oknech. Vlhkost v bytě můžete regulovat pomocí odvlhčovačů, snižte počet pokojových rostlin. Prádlo sušte raději v sušičce.

Pravidelná kontrola a údržba oken zkrátka patří k jejich dlouhověkosti a fungování. Věnujte oknům svůj čas nebo si najměte nás. Rádi vás zastoupíme a zajistíme opravu oken.

Kam vám přijedeme opravit okna?

Praha, Středočeský kraj, Pardubice a okolí, Ostrava a okolí.

Servis oken - mapa